Národní bezpečnostní úřad České republiky 13. května otevřel nově zrekonstruované pracoviště Národního centra kybernetické bezpečnosti v Brně. Při této příležitosti uspořádal dvoudenní konferenci na téma Kybernetická bezpečnost - Výsledky a výzvy.

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) v polovině května v Brně slavnostně otevřel nové moderní pracoviště Národního centra kybernetické bezpečnosti (NCKB). Otevření centra symbolickým přestřižením pásky provedli premiér České republiky Bohuslav Sobotka, ředitel Národního bezpečnostního úřadu Dušan Navrátil, náměstek generálního tajemníka NATO pro nové bezpečnostní výzvy Sorin Ducaru a ředitel Agentury Evropské unie pro bezpečnost sítí a informací (ENISA) prof. Udo Helmbrecht. Česká republika tím potvrdila, že bere snahy o zvýšení kybernetické bezpečnosti i boj proti kyberzločinu velmi vážně a díky novému centru posílí kybernetickou bezpečnost Evropy.

V nové budově NCKB získává Česká republika špičkové státní pracoviště pro kybernetický bezpečnostní tým. Jeho úlohou je koordinace spolupráce při předcházení kybernetickým útokům, při řešení probíhajících útoků na národní i mezinárodní úrovni a při navrhování a přijímání opatření pro řešení incidentů.

Aktivním provozem bezpečnostního centra Česko dokazuje, že si je plně vědomo komplexnosti a přeshraniční povahy kybernetické bezpečnosti. V tomto ohledu představuje NCKB kvalitní partnerskou organizaci pro ostatní bezpečnostní týmy z celého světa.

Při příležitosti otevření Národního centra kybernetické bezpečnosti (NCKB), Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) ve spolupráci s českou pobočkou AFCEA uspořádal konferenci na téma "Kybernetická bezpečnost - Výsledky a výzvy“. Konference se konala 13. a 14. května 2014 v Brně.

Hlavním cílem konference bylo diskutovat o budoucích strategiích a výzvách. Během konference měla prezentační panely, řada významných hostů, kteří představili vizi kybernetické bezpečnosti, výzvy, potencionální kybernetické hrozby a význam Computer Emergency Response Teams (CERTs). Konferenci zahájil pan Dušan Navrátil, ředitel Národního bezpečnostního úřadu, poté následovalo vystoupení velvyslance Sorina Ducaru, asistenta generálního tajemníka NATO, a na závěr vystoupil pan Freddy Dezeure ředitel CERT - EU.

První panelová diskuse upozornila na důležitost mezinárodní spolupráce, vzdělávání a partnerství s průmyslem. Paul A. Schneider, bývalý náměstek ministra a CIO Ministerstva vnitřní bezpečnosti Spojených států, zmínil také význam budování odolných a obhájitelných sítí a systémů a velkých analýz dat.

Druhou část a následnou diskuzi otevřel pan Udo Helmbrecht, ředitel agentury ENISA. Hlavní téma se zaměřilo na význam CERTu, jeho role a odpovědnosti.

Třetí část zahájila úvodním projevem paní Melissa Hathaway, bezpečnostní počítačový poradce prezidentů George W. Bushe a Baracka Obamy. „Kybernetická hrozba je jedním z nejzávažnějších problémů ekonomické a národní bezpečnosti, kterým čelíme jako národ“ citovala prezidenta Obamu a dala mnoho příkladů, jak kybernetická kriminalita a jiné kybernetické hrozby negativně ovlivňují HDP. Následující diskuse byla zaměřena na budoucí kybernetická rizika a výzvy, právní rámec a význam mezinárodní spolupráce.