14. 03. 2016

Předseda vlády Bohuslav Sobotka navštívil Národní centrum kybernetické bezpečnosti (NCKB) v Brně, aby se seznámil s jeho činností a vývojem, kterým od jeho poslední návštěvy prošlo.

Ředitel NBÚ Dušan Navrátil s premiérem jednal o aktivitách NCKB na poli kybernetické bezpečnosti a představil mu mj. i intenzivní mezinárodní spolupráci, která například v oblasti bilaterálních strategických partnerství navazuje na aktivity vlády.

„Jsem rád, že výsledky činnosti centra za rok 2015 ukazují, že jsme se vydali správným směrem a došlo k výraznému posílení kybernetické bezpečnosti v ČR. Naším úkolem je nyní v této cestě pokračovat,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.

„Kybernetická bezpečnost je téma, které nabývá na významu. Počet kybernetických útoků neustále roste a bude růst. Seznámil jsem premiéra s vizemi a dalším směřováním Národního centra kybernetické bezpečnosti pro efektivní ochranu České republiky před hrozbami z kybernetického prostoru,“ uvedl Dušan Navrátil, ředitel NBÚ.

Dalším významným hostem NCKB byl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, které zajišťuje provozování národního CERT týmu. Ten mj. uvedl, že spolupráce mezi státem a komerčním i veřejným sektorem je velice důležitá.

Následně se všichni přesunuli na kybernetický polygon (KYPO) Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity, kde probíhalo druhé kolo technického kybernetického cvičení Cyber Czech.

Cílem tohoto cvičení, které organizuje Národní bezpečnostní úřad ve spolupráci s Masarykovou univerzitou, je trénink téměř reálné obrany proti kybernetickým útokům. Cvičení se poprvé uskutečnilo v říjnu 2015, kdy si účastníci z klíčových ministerstev a dalších úřadů České republiky vyzkoušeli obranu simulované sítě elektrárny před kybernetickými útoky. Tentokrát cvičili nejen zástupci dalších státních organizací, ale také lidé z klíčových soukromých společností spadajících pod kritickou informační infrastrukturu.