Podobně jako v posledních desetiletích fungovala hrozba jaderného odstrašení, čeká nás nyní hrozba zastrašování masivními kybernetickými útoky. Na dvoudenní konferenci CyberCon 2018, kterou v Brně od středy pořádal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), se na tom shodli experti z Armády ČR, NÚKIB i ze soukromého sektoru.

„Odstrašení v kyberprostoru je jedním z velkých témat současnosti. Nicméně bez důvěryhodného a směrem ven dostatečně komunikovaného záměru je takové odstrašení nefunkční,“ uvedl na konferenci Daniel Bagge z NÚKIB, který aktuálně působí jako cyber-atašé ČR ve Washingtonu.

Debaty na téma kybernetických operací na pozadí válečných konfliktů se kromě něj zúčastnil také Otakar Foltýn z Generálního štábu AČR, expert na mezinárodní humanitární právo Kubo Mačák z University of Exeter a Jakub Harašta z Masarykovy univerzity v Brně.

„Osobně si nemyslím, že by klasické konflikty úplně zmizely. Ale jejich nedílnou součástí dnes jsou a i nadále budou kybernetické operace. Je to podobné jako s řízkem, než ho začnete smažit, je dobré ho trochu naklepat,“ uvedl Harašta.

Kromě kybernetických operací ve válečných konfliktech se řešila i řada dalších témat. Martina Ulmanová z NÚKIB představila cvičení zaměřená na kybernetickou bezpečnost, která úřad připravuje na klíč pro zájemce zejména ze státní správy a samosprávy. „Pro povinné subjekty, které spadají pod zákon o kybernetické bezpečnosti, samozřejmě tato cvičení organizujeme zdarma,“ řekla Ulmanová.

V průběhu konference zazněly také přednášky na téma vyhledávání na Internetu pomocí specializovaných vyhledávačů, kamer, televizí či certifikátů. Toto téma si vzal Michal Špaček. PR specialista Jiří Táborský měl přednášku o technikách černé propagandy v rámci kampaní na internetu a od expertů z NÚKIB zazněly také novinky v legislativě v oblasti kybernetické bezpečnosti.

V rámci vedlejšího programu si účastníci konference mohli vyzkoušet například krátké cvičení zaměřené na kybernetickou bezpečnost. Jejich úkolem bylo chránit fiktivní zemi Pilsneria, která čelí masivním kybernetickým útokům. „Účastníci viděli, jak to vypadá, když přestane fungovat elektřina, vypadnou vládní weby a obecně dochází k narušení fungování státu v důsledku kybernetických útoků,“ popsala Martina Ulmanová z NÚKIB.

Konferenci zahájil ředitel NÚKIB Dušan Navrátil, který zdůraznil, že problematika kybernetické bezpečnosti je již dnes celospolečenským fenoménem, který zasahuje do téměř všech důležitých oblastí našich životů.

Konference CyberCon 2018 se konala v Brně u po čtvrté. Událost proběhla v prostorách Masarykovy univerzity v kině Scala v Brně. Akce byla zdarma pro všechny zájemce, kapacity sálu byly maximálně využity. Konferenci navštívilo více než 470 lidí z různých oblastí státní, akademické i byznys sféry. Vystoupilo na ní celkem 30 přednášejících z České republiky i ze zahraničí. Konference byla pořádána ve spolupráci se studentským spolkem Security Outlines.